8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun İlk olarak Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve kutlanmaya başlanan 8 Mart Kadınlar Günü, daha sonra tüm dünyada kutlanmaya başlamıştır.

Kadınlar, hepimiz için bugünümüze şükür, varlıkları için dua ediş sebeplerimizdir. Allah kadını o kadar güçlü yaratmıştır ki, bu güç onu her fırsatta ve koşulda sevdikleri etrafı için her türlü mücadelede başarılı kılmıştır.

Kadın o kadar güçlüdür ve sahiplenicidir ki, dünyaya bir canlı getirmek Allah tarafından kadına bahşedilmiştir. Allah’u Teala koruyan, kollayan anlamına gelen kendi isimlerinden biri olan Rahim ismini yine kadına vermiştir.

Mimoza Çiçeği İle Özdeşleşen Kadınlarımız
8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

Mimoza çiçeğini bilir misiniz? Kırılgan görünümüne karşın oldukça dayanıklı ve hoş kokusuyla insana hayat veren bir çiçektir.

Mimoza çiçeğinin çok hoş bir hikayesi vardır.

İtalya,  1946 yılında yaşanan ikinci dünya savaşından yıkık dökük bir halde çıkmıştır. İnsanlar tüm umutlarını kaybetmişler ve bu yıkıntılar arasından bir çıkış yolu aramaya çalışıyorlardı.

O zorlu dönemlerde İtalyan Kadın Birliği üyesi olan 3 kadın, toplumun yeniden inşasının ancak “kadın dayanışmasına” bağlı olduğunu düşündüler. Bu kadınlar,  Teresa Mattei, Rita Montagnana ve Teresa Noce idi.

Üç güçlü kadın, bu yaklaşımlarını sembolize edecek bir çiçek arayışına girdiler. Sunulan öneriler  arasında üç çiçek öne çıktı: Karanfil, Anemon ve enfes kokusuyla Mimoza çiçeği.

Bu önerilerde kazanan Mimoza çiçeği oldu. Çünkü Mimoza çiçeği sapsarı renkleri ile neşe saçtığı için yıpranan moraller bu çiçek sayesinde düzeldi.

Martta çiçek açtığı için Dünya Kadınlar Gününü sembolize ediyordu.  Büyük bir ağaç haline gelene kadar çok fazla emek ve bakım gerektirmediği için İtalya'da mimoza çiçeği gibi hızla kalkınabildi. En önemli özelliği ise, aynı kadınlar gibi kırılgan görünümlerinin arkasında güçlü bir karakter barındırdığı için Mimoza çiçeği seçildi.

İtalya  ve Rusya başta olmak üzere tüm dünyada o gün bugündür 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde kadınlara mimoza çiçeği hediye edilir. Bir kadın sadece sevgilisinden veya çocuklarından değil; dayanışmayı sembolize ettiği için kadın dostlarından da mimoza çiçeği hediyesi alır.

Bizde bugün hayatımızın anlamı olan kadınlarımıza mimoza çiçeği hediye edelim… Sevgi ve şevkatlerini sonuna kadar koşulsuz veren, cefakar vefakar kadınlarımız, Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun…

YUKARI