ELİ ÖPÜLESİ ÖĞRETMENLERİMİZ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Bizleri aydınlık yarınlara hazırlayan eli öpülesi öğretmenlerimiz gününüz kutlu olsun. Ülkemizde 1981 yılından itibaren her yıl 24 Kasım, Öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlamıştır.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en önemli ve en kutsal mesleğidir. Öyle bir meslek ki ürünü insan olan ve insanlığa hizmet eden hayat boyu devam eden en kutsal görevdir.

“Bir insanı kötülüklerden alıkoyup iyiliğe sevk etmek, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlıdır.” Hadisi şerifi öğretmenliğin ne kadar yüce bir meslek olduğunu en güzel şekilde tanımlar.

Ulusları Kurtaranlar Yalnız Ve Ancak Öğretmenlerdir

1 Kasım 1928 harf inkılabından sonra, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri açılmış ve Mustafa Kemal Atatürk Başöğretmen olarak kabul edilmiştir.

Ulu önderimiz Atatürk, öğretmenlere çok değer vermiş ve bunu her söylevinde dile getirmiştir. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk biliyordu ki toplumu yetiştiren ve şekillendiren yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenlere hitaben yaptığı bir konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk şöyle demiştir; “Arkadaşlar, yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askerlik, siyaset ve yönetim alanlarındaki devrimler, sizin; sayın öğretmenler, sizin toplumda ve düşünce yaşamınızda yapacağınız devrimlerdeki başarınızla gerçekleşecektir. Hiçbir zaman unutmayın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.”

Ürünü İnsan Olan En Kutsal Meslek Öğretmenlik

İnsanlar doğar, büyür ve gelişirler.  Her birey yetenek ve arzusuna göre ilerleyen yıllarda bir mesleği tercih eder ve yapar. Dünyanın en başarılı cerrahı,marangozu, sanatçısı ya da şoförü olalım her birimiz ürünü insan yetiştirmek olan bir mesleğin erbabı öğretmenlerimizin eserleriyiz.

Geçmişten bugüne bizleri karanlıktan aydınlığa çıkartan, kendisini tüketerek bizlere ışık olan saygı değer öğretmenlerimiz hakkınızı asla ödeyemeyiz.

Eli öpülesi yeri geldiğinde annemiz, babamız olan tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü” kutlu olsun. Bizleri bugünlere getirdiğiniz ve getirmeye de devam ettiğiniz için sonsuz saygı ve sevgilerimle ellerinizden öpüyorum. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi de saygı ve rahmetle yad ediyorum. 

YUKARI