HER YENİ AÇILAN PERDEDE YENİ BİR DÜNYADIR TİYATRO

Her Yeni Açılan Perdede Yeni Bir Dünyadır Tiyatro. Tiyatro, kimi zaman güldüren, kimi zaman hüzünlendiren, kimi zamanda düşündüren oyunlarla insandan insana bağ kurar.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü… Tiyatro; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatıdır. Turgut Özakman’ın sözleriyle bu sanat hizmet eden tüm tiyatrocuların bu özel günü kutlu olsun.

Tiyatro, kalp perdesini açan bir sanattır
Her Yeni Açılan Perdede Yeni Bir Dünyadır Tiyatro

William Shakespeare,  “Dünya, büyük bir tiyatro sahnesi gibidir. Herkes bu sahnede rolünü oynar, rolü bitince de bu sahneyi terk eder. “ demiştir. Evet asıl tiyatro sahnesi dünyadır. Sahnede betimlenen oyun ise, bunun sadece bir yansımasında ibarettir.

Tiyatronun kökeni çok eskilere antik Yunan dönemine dayanmaktadır. Tiyatro, Yunancada seyirlik anlamına gelen “Theatron” dan türemiştir. Tiyatro ilk başlarda dinsel törenlerden doğmuştur. Günümüz tiyatrosunun temeli de Antik Yunan döneminde tanrılar adına yapılan dinsel törenlerle atılmıştır.

O çağlarda tiyatro, agora denilen meydanlarda oynanmıştır. Giderek ilgi artınca amfi tiyatro denilen ve örnekleri günümüze kadar ulaşan büyük sahnelerde oyunlarını sergilemişlerdir. Bu amfi tiyatrolara en güzel örnek Efes Amfi tiyatrosudur.

Henüz Wiiliam Shakespeare gibi şair ve tiyatro yazarlarının olmadığı bu dönemlerde oyunlar doğaçlama olarak oynanırmış. Yazarların ortaya çıkmasından sonra tiyatroda daha düzenli hale gelerek daha çok kişiye ulaşmış ve günümüze gelmiştir.

Türkiye’de Tiyatronun Başlangıcı 
Orta Oyunu Meddah Ve Karagöz

Türkiye’de Tanzimat dönemine gelinceye kadar, genellikle geleneksel tiyatro olarak anılan seyirlik oyunlar oynanırdı. Bunlar Ortaoyunu, Meddah ve Karagöz’dü. Orta oyunu, metinsiz doğaçlamaya dayanan bir oyundu. Meddah taklit yapan, hikayeler anlatan, anlattığı hikayeyi bir bakıma, tek başına oynayarak seyirciye anlatan kişidir.

Özellikle günümüzde Ramazan ayı başta olmak üzere 7’den 70’e herkesin sevdiği Karagöz – Hacivat ise; Kurulan beyaz perde üzerine gölgelerin yansıtıldığı tiyatro çeşididir.
Karagöz’ü oynatan kişiye “hayali” ya da “usta” denir.
Oyunun ana kahramanları Karagöz ve Hacivat’tır. Karagöz, cahil halkı; Hacivat ise aydın kişileri temsil eder.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Kutlu Olsun

Tiyatro aşka benzer. İnsanı hazin hazin ağlatır. Ama verdiği acının gücünde bir başka tat bulunur. Tiyatro evrene benzer. İnsanı doya doya güldürür. Ama yansıttığı tuhaflıklar, gülerken ağlamak için istekler doğurur. Geçmişten günümüze bu amaca hizmet ederek tiyatro sanatını icra eden, tiyatroya emek veren tüm sanatçılarımızın “Dünya tiyatrolar Günü” kutlu olsun. Aramızdan ayrılan tüm tiyatrocu sanatçılarımızın da ruhları şad olsun. Tiyatro perdeleri hiç kapanmasın emeğiniz daim olsun…

YUKARI