KURTULUŞ DESTANININ KAHRAMANI GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Bugün top yekün verdiği kurtuluş mücadelesi ile Türk Ulusunu bağımsızlığına kavuşturan Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. Yıl dönümü.

Öyle bir insan var ki, tarih sayfalarına adını altın harflerle yazdırdı. O, 1938 yılı 10 Kasım sabahı şeklen aramızdan ayrılan ancak ebediyen kalplerimizde yaşamaya devam edecek olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Atatürk’ün evladı olan hepimiz doğduğumuz andan itibaren O’nun sevgisiyle büyüdük. Her 10 Kasım’da, İlkokul yıllarında ezberlediğimiz hala hafızalarımızda olan şiir dudaklarımız ucuna gelir…

Saat dokuzu beş geçe Atam Dolmabahçe’de
Gözlerini kapamış  bütün dünya ağlamış…

Hepimizin hayatında aynı ismi taşıyan iki önemli kişi vardır ki bu kişiler hayatları boyunca insanlığa örnek olmuş hizmet etmiştir. Biri bize dinimizi öğreten, Allahı tanıtan peygamberimiz H. Muhammed Mustafa (S.A.V.) diğeri ülkemizi esaretten kurtaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Atatürk’ü Anlayarak Anmak

Ulu Önderimiz Atatürk’ü yine O’nun sözleriyle analım istiyorum. “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.

Bugüne kadar Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, her 10 Kasım’da saygı ve sonsuz sevgi ile anılmaya ve kalplerimizde yaşamaya devam ediyor.

10 Kasım vesilesiyle Atatürk’ü bir anısıyla anmak isterim.

Kral Edward, Atatürk’ü ziyarete geldiğinde bindiği motor Dolmabahçe Sarayi’na yanaşır. Atatürk, Kral Edward’ı iskelede beklemektedir. Kral Edwar motordan ineceği sırada dengesini kaybedince eli yere değerek tozlanır. O sırada Atatürk elini uzatmıştır ancak Kral Edward tozlu eli ile Atatürk’ün elini sıkmak istemediği için elini mendiliyle silmek ister. Ama Atatürk hemen kralın elini sıkar ve der ki; “Yurdumun toprağı temizdir.O elinizi kirletmez.”

İşte bizler böylesine vatan aşkıyla dolu bir önderin çocuklarıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Rahat uyu Atam sen yattıkça bizler bu vatanın ve cumhuriyetimizin yılmaz bekçileriyiz. Ne Mutlu Türküm Diyene!

YUKARI