MUHABBETTEN MUHAMMED HASIL OLDU MUHAMMEDSİZ MUHABBETTEN NE HASIL

Ne mutlu yine bir Mevlid Kandili’nin idrak ediyoruz. Mevlid, doğum yeri ve zamanı anlamına gelmektedir. Mevlid Kandili, Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V.) dünyaya teşrif ettiği gündür.

Hakk Teala bir hadisi kutside, “Sen Olmasaydın Alemleri Yaratmazdım.” buyurmuştur. Yaratılımış, görünen ve görünmeyen her şey varlık sırrıyla vücud bulmuştur. Bu sır, Fahri Kainat Efendimiz Peygamberimiz (S.A.V.) dir.

Allah’u Teala’nın “Sen Olmasaydın Alemleri Yaratmazdım.” Sözünün altında büyük bir sır yatmaktadır. Hakk Teala, “Ben gizli bir hazineydim ve istedim ki bilineyim” demiş ve alemleri yaratmıştır. Kendi sonsuz güzelliğini alem denilen aynada seyretmek istemiştir.

Kainattaki her şey aşktan yaratılmıştır. Her şeyin oluşumunun merkezinde aşk vardır. Aşkı ortadan kaldırırsanız her şey yok olur.

Peygamber Efendimiz de İlahi Aşkı Seyretmek

Tüm insanlık alemi Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir insan olarak tanıdık. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadisi şerifte  “Bende sizin gibi bir beşerim” diye buyurmuşlardır. Ama O’nun bizden farklı olan yanı bizzat kendisidir. Peygamber Efendimiz’in yaşadığı dönemde de müşrikler O’na karşı çıkmış O’da bizim gibi bir insandır demişlerdi.

Bizim insan olan yanımız duygularımızdır. Sevgimiz, merhametimiz daha ileri boyutta duyduğumuz aşktır bizi insan yapan. Hakk Teala’yı seven tarafımızda aklımız ve beynimiz değil gönlümüzdür. Gönlümüze yansıyan ilahi aşktır.

Bir insanın gerçek insan olabilmesinin sırrı Yüce Peygamberimizden bir zerrecik de olsa taşımasına bağlıdır. Çünkü canım sultanımız Peygamber Efendimiz ( S.A.V.) olmasaydı biz Allah’u Teala’yı asla tanıyamaz, idrak edemezdik.

Allahu’Teala’yı idrak edebilmemizin sebebi olan Fahri Kainat Efendimiz’in mana aleminden madde alemine teşrif etmiş olduğu bu özel günde O’nu nasıl idrak edebiliriz? Peygamber Efendimizin yeryüzüne teşrifi ettiği, alemlere rahmet olarak gönderildiği bu kutlu gecede, Allah’u Teala’nın yüce kitabımızda Efendimizi tanıttığı Kevser suresini okumalıyız. Kevser, çokluk alemi demektir. Alemler teklik ve çokluk alemi olarak ikiye ayrılır. Teklik alemi Hakk Teala’dır.

Hakk Teala, çokluk alemini ise, Efendimiz’e vermiştir. Bu da, “Levlake levlak” yani sen olmasaydın alemleri yaratmazdım sırrının başka bir boyutudur.

Bu vesile ile sadece bir gün değil, nefes aldığımız her an Peygamber Efendimiz’i anmak hepimize nasip olsun. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) sırrı gönüllerimizden eksik olmasın inşallah. O’na olan muhabbetimiz her daim devam etsin. Selam olsun O’na, Ehli Beytine ve ashabına. Selam olsun O’na uyan Ümmeti Muhammed’e…

YUKARI