Türkü Diyenler

Yayın hayatına 1995 yılında Hasan Basri öncülüğünde başlayan, sevilen müzik eğlence programı Türkü Diyenler ekranların en uzun soluklu programı olarak yoluna devam ediyor. Hasan Basri’nin başarılı sunumu ile günümüzde her Salı saat 21:15'te canlı yayın ile Olay TV ekranlarında olan program yayın hayatına başladığı günden bugüne kadar aynı amaca, bu toprağın manasına ve insanına hizmet etmeye devam ediyor. Geçmişten bu güne kadar Türkü Diyenler’e bir çok sanatçı konuk oldu. Büyük ustalar, yetenekli müzisyenler ve destek bekleyen sesini müzik severlere duyurmak isteyen sanatçılar… Hasan Basri programında müziğe gönül vermiş her insana aynı şekilde yaklaşımda bulunarak Türkü Diyenler’i günümüzde en sevilen müzik programlarından yapmayı başardı. İzleyici tarafından oldukça hızlı tüketilen televizyon içerikleri ve her gün yayın hayatına son verilen programların arasından sıyrılarak 23 yılı geride bırakan Türkü Diyenler sadece ses sanatçılarını, saz sanatçılarını değil aynı zamanda canlı yayın stüdyosunu, hava şartları vb. tüm olumsuzlar altında dahi boş bırakmayan ve sonuna kadar dolduran izleyiciyi de konuk olarak ağırlıyor. İşte Türkü Diyenler’i müzik programları arasında vazgeçilmez yapan şey de bu oluyor. Gerek ekranları başında gerek stüdyoda aynı amaçla, ”müzik” için toplanan insanlar programın en önemli unsuru oluyor. Müziğin barış ve birleştirici gücü Hasan Basri’nin sunumu ile ön plana çıkıyor.

Türkü Diyenler sadece Türk halk müziği ve Türk sanat müziği türlerinde eserler yorumlayan sanatçıları değil bir çok farklı türde yorumcuları da konuk olarak ağırlıyor. Aynı zamanda Anadolu’nun ve birçok farklı kültürün enstrümanlarını icra eden saz sanatçıları da çoğu zaman programda konuk olarak yer alıyor. Müzik adına eserler üreten, icra eden önemli isimler Türkü Diyenler aracılığı ile televizyon ekranlarından kalplere, gönüllere ulaşıyor. Bir ekran klasiği olan program bu ülkenin tarihini, duygusunu, manasını, ümitlerini dile getiren türkülerin ekran sesi oluyor.

Hasan Basri’nin yapım ve sunumu üstlendiği program, türküleri gençlere sevdirmek, Anadolu’nun kültürünü ve unutulan değerleri hatırlatmak vizyonuyla yayın hayatına başarılı bir şekilde devam ediyor. Programda bu hedef doğrultusunda ”Türkü Diyenlerdenim” köşesi ile amatör türkü yorumlayan kişilerin de sosyal medya üzerinden #türküdiyenlerdenim etiketiyle paylaştıkları videolar canlı yayında izleyici ile paylaşılıyor.. Genci, yaşlısı türküdiyenlerdenim diyen herkes sesini canlı yayında duyurabiliyor. Her yayın döneminde yenilenen içeriği ile izleyicinin beğenisini kazanan program kimi zaman duygulandırıyor, düşündürüyor ve kimi zaman da güldürüyor. Canlı yayında konuklarına sürprizler yapan Hasan Basri izleyenlere keyifli anlar yaşatırken stüdyodaki izleyiciye de sürpriz yarışmalar ile hediyeler veriyor. Şarkıları radyo yayınları aracılığı ile dinleyiciye ulaştıran ünlü radyo programcılarını da Türkü Diyenler’de konuk olarak görmek mümkün olabiliyor. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri ile de sevilen program ”Türkü Diyenler Hatıra Ormanı” projesiyle doğa  daha çok yeşillendiriyor. Bu proje kapsamında her hafta programın konuklarına bir sertifika veren Hasan Basri, Orhangazi Belediyesi iş birliği ile fidanlar dikerek Türkü Diyenler Hatıra Ormanı’nı oluşturuyor. İsteyen herkes sosyal sorumluluk projesi ile dikilen fidanları ziyaret edip sulayabiliyor.

Olay TV ekranlarının yıllardır aralıksız devam eden ve vazgeçilmez müzik eğlence programı haline gelen Türkü Diyenler her hafta farklı bir usta yorumcuyu ve saz sanatçısını ağırlamaya devam ediyor. Bu renkli müzik şöleninde, her hafta Salı günü saat 21:15'te Olay TV ekranlarında ya da stüdyoda buluşarak Hasan Basri’nin konuğu olabilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz türküyü söylerken çektiğiniz video görüntülerinizi tüm sosyal medya platformlarından #türküdiyenlerdenim etiketiyle paylaşarak Türkü Diyenler canlı yayınında izleyiciler ile paylaşılan görüntüler arasında olabilirsiniz.

YUKARI